ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՌԱՋՆՈՐԴԱՐԱՆԻ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹԻՒՆԸ
«Մեր Առաջնորդարանի առաքելութիւնն է Մեր Տիրոջ Յիսուս Քրիստոսի Աւետարանը ուսուցանել եւ հայ ժողովուրդի կրօնական, կրթական, մշակութային եւ ազգային կեանքին սատար հանդիաանալ։ Մեր ծուխերուն կ՚աջակցինք մեր առաքելութեան համապատասխան ծրագիրներով, յօգուտ մեր հոգեւորականներուն, սարկաւագներուն, դպրաց դասերուն եւ ամէն տարիքի ծխականներուն, ինչպէս եւ բոլոր անոնց, որոնք քրիստոնէութիւնը կը դաւանին եւ մեր Եկեղեցւոյ առաքելութեան կը հաւատան»:
Mission of The Armenian Prelacy
“The mission of our Prelacy is to teach the Gospel of our Lord, Jesus Christ, and to promote the religious, educational, cultural and national life of the Armenian people. This is done by supporting our parishes with programs that are consistent with our mission for the benefit of our clergy, deacons, choirs and parishioners of all ages and all those who profess Christianity and believe in the mission of our Church.”
ՓՐԱՒԻՏԸՆՍԻ ՍՐԲՈՑ ՎԱՐԴԱՆԱՆՑ ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ԱՆՈՒԱՆԱԿՈՉՈՒԹԵԱՆ ՏՕՆԸ
Կիրակի, 15 Փետրուարին, Թեմիս բարեջան Առաջնորդ՝ Գերշ. Տ. Անուշաւան Արքեպիսկոպոս, պատարագեց ու քարոզեց Ս. Վարդանանց եկեղեցւոյ մէջ (Փրաւիտընս, Ռոտ Այլընտ)։ Յընթացս
ՄԵԾ ՊԱՀՔԻ ԴԱՍԱԽՕՍՈՒԹԻՒՆՆԵՐ՝ ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ ՀՈԳԵՒՈՐ ՎԵՐԱՆՈՐՈԳՄԱՆ
Չորեքշաբթի, 18 Փետրուարին, Թեմիս բարեջան Առաջնորդ՝ Գերշ. Տ. Անուշաւան Արքեպիսկոպոս, նախագահեց Ազգային Առաջնորդարանի Մեծ Պահքի յայտագրի բացման։ Յայտագիրը Ս. Լուսաւորիչ
ՏԵԱՌՆԸՆԴԱՌԱՋ՝ Ս. ՍԱՐԳԻՍ ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ՄԷՋ
Ուրբաթ, 13 Փետրուարի երեկոյեան, Թեմիս բարեջան Առաջնորդ՝ Գերշ. Տ. Անուշաւան Արքեպիսկոպոս, նախագահեց Ս. Սարգիս եկեղեցւոյ մէջ տեղի ունեցաւ նախատօնակի արարողութեան
Խաչիկ – 02/19/26
Այս շաբթուան նամակը գրած է Խաչիկը, որ կը հովանաւորուի տիկ. Քարէն Պետրոսեան Ռիչարտսընի կողմէ։ Բարեւ Ձեզ, իմ շատ սիրելի հովանաւոր։
ԿԻՐԱԿԻ, 22 ՓԵՏՐՈՒԱՐ 2026 Բ. ԿԻՐԱԿԻ ՄԵԾ ՊԱՀՔԻ—ԱՐՏԱՔՍՄԱՆ
ՆԱՄԱԿ ՀՌՈՄԱՅԵՑԻՆԵՐՈՒՆ 12:1-13:10 Ուստի, եղբայրնե՛ր, քանի Աստուած ա՜յնքան ողորմած եղաւ մեզի հանդէպ, կ’աղաչեմ որ դուք ձեզ Աստուծոյ ընծայէք որպէս կենդանի
Ս. ԹԷՈԴՈՐՈՍ ԶՕՐԱՎԱՐ
Շաբաթ, 21 Փետրուարին, Հայց. Եկեղեցին կը յիշէ Թէոդորոս զօրավարը, որ հռոմէական բանակին ծառայած է Լիկինիոյ կայսեր օրերուն։ Թէոդորոսը ծնած էր
CHRISTMAS CHEER FROM ST. ILLUMINATOR’S FOR THE CHILDREN OF ARTSAKH
In September 2025, St. Illuminator’s hosted an Artsakh commemoration event, during which parishioners and guests of the Cathedral created handmade
CATHOLICOSATE’S SEMINARY RELEASES KLATSOR YEARBOOK
The publication of the 2025 issue of the Klatsor yearbook of the Armenian Theological Seminary of the Catholicosate of the
“LET THE WORD OF CHRIST DWELL IN YOU RICHLY” (Colossians 3:16)
Last week, St. Illuminator’s Cathedral concluded the inaugural session of “Hearing and Reading Scripture Together: The Daily Program,” focusing on
MOURAD ARMENIAN SCHOOL CELEBRATES NATIVITY AND THEOPHANY
On Sunday, January 4, the Sts. Vartanantz Church Mourad Armenian School of Providence welcomed the church community and families to
ARMENIAN CHRISTMAS AND BLESSING OF WATER IN WAUKEGAN
St. Paul Armenian Church in Waukegan celebrated the Feast of the Nativity and the Blessing of Water on Sunday, January 4. Pictured with Archpriest Fr. Daron Stepanian
ORCHESTRA WITHOUT BORDERS BRINGS ARMENIAN MUSIC TO GREATER BOSTON
On Friday, December 12, the sanctuary of St. Stephen’s Church in Watertown, Massachusetts, was filled with the harmonious sounds of